1. 9. 2015

Špatné stanovení tržní ceny prodávané nemovitosti, bývá jednou z nejčastějších chyb, jejichž důsledkem nedojde k uspokojení prodávajícího, tedy k prodeji nemovitosti dle představ prodávajícího. Ať už si nemovitost majitel prodává sám nebo skrze realitní kancelář, nechce dojít do situace, kdy by nemovitost byla na trhu nepřiměřeně dlouho. Čím déle na trhu nemovitost bude, tím méně atraktivní se pro kupující stává. V případě nereálné ceny nemovitosti při vstupu na trh, se nemovitost po čase okouká a kupující připravený zaplatit za nemovitost odpovídající cenu, nechá takovouto nemovitost bez povšimnutí, případně později sleduje snižování její ceny. Kde je ale konec takového snižování? Poté dochází poměrně často k tomu, že prodávající propadne pocitu, že než znovu a znovu snižovat cenu a řešit náležitosti s nabídkou spojené, raději sníží cenu radikálně, aby se už konečně prodala.

Stejně jako v případě podhodnocené ceny nemovitosti již v počátku prodeje, se tím zbytečně připravuje o peníze, které mohl správným přístupem získat. Proto je zcela zásadní správné stanovení prodejní ceny již na počátku. Netvrdíme, že to zvládne pouze realitní makléř, ale vždy je lepší, když se na věc podívá někdo nezávislý bez citové angažovanosti k ceně a samotné nemovitosti. Speciálně v posledních letech, s ohledem na vývoj trhu platí, že prodávaná nemovitost nemusí být nabízena za původní či vyšší nákupní cenu, a to i přesto, že jste provedli rekonstrukci či jinak nemovitost zhodnotili. Realitní trh se vyvíjí, a proto je dobré se obrátit na specialistu, který se o trh dlouhodobě zajímá a působí na něm a zároveň má dostatek doporučení od klientů, kteří již jeho služeb využili. Pozor na časté triky některých makléřů, kteří vám budou tvrdit, že danou nemovitost prodají výrazně dráž, než kolik sliboval jiný makléř, který měl dostatek zkušeností s prodejem podobných nemovitostí v dané lokalitě. Výsledkem je pouze postupné snižování ceny s tím, že je pro kupující vysoká, byť se o nemovitost zajímají.

Jaké nástroje pro stanovení ceny využít:

  • Makléře se zkušenostmi a doporučeními.
  • Srovnávací tržní analýzu aktuálně nabízených nemovitostí v okolí. Zde ale pozor, toto nelze brát jako jediné vodítko ke stanovení ceny. Pokud v okolí většina prodávajících makléřů stanovila ceny nemovitostí špatně, jsou předražené a nabízejí se delší dobu, pouze se dostanete na seznam jako další z mnoha.
  • Srovnání s již realizovanými obchody v adekvátním časovém období v minulosti(na základě získaných údajů ze statistik, vlastního systému, informací od kolegů apod.)
    Je vždy nutné porovnávat porovnatelné, tedy nemovitosti s obdobnými parametry. A nezapomeňte, že statistiky mluví jasně – nabídková cena nemovitosti a skutečná prodejní cena nemovitosti jsou rozdílné. Každá nemovitost má svého kupce, ale je nutné si říci, jestli chci nemovitost nabízet, nebo prodat.

Štítky

Zpět na blog